Od 15 lat dla Was
sklep internetowy budohurt24.pl
domy pasywne, dopłaty, obraz termowizyjny

Startuje program dopłat do budownictwa energooszczędnego.

Jeszcze żaden bank nie zaczął udzielać kredytów z dopłatą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale już podpisane są umowy z bankami:

  • Bank Polskiej Spółdzielczości,
  • Bank Ochrony Środowiska,
  • Bank Zachodni WBK,
  • Getin Noble Bank,
  • Nordea Bank Polska,
  • Deutsche Bank PBC,
  • SGB-Bank.

Uwaga, jeżeli ktoś się pośpieszy i zaciągnie kredyt w innym banku - nie ma szans na uzyskanie dopłaty, bo Fundusz nie daje możliwości refinansowania takiego kredytu. Z programu nie skorzystają również osoby, które w ogóle nie zamierzają korzystać z kredytu. W czasie debaty na targach budowlanych Muratora Paweł Bartoszewski z NFOŚiGW wyjaśniał dlaczego tak się dzieje: - nie mamy żadnych oddziałów, a nie wyobrażam sobie, że do naszej siedziby musieliby zjechać inwestorzy z całego kraju, dlatego potrzebny nam był pośrednik. Są nimi banki, które dysponując tysiącami placówek.

Wprawdzie można by użyć kontrargumentu, że program jest państwowy, a przecież państwo polskie posiada już doskonale zorganizowaną sieć, która potrafi sprawnie rozliczać się z każdym podatnikiem - tą siecią są urzędy skarbowe, a wsparcie mogłoby polegać na udzieleniu odpowiedniej ulgi, ale z jakiegoś powodu nie zdecydowano się na takie właśnie rozwiązanie.

Gra warta świeczki

Zapotrzebowanie do ogrzania "standardowego" domu wynosi około 165kWh na m² rocznie. W przypadku ogrzewania gazem rachunek po zakończeniu okresu grzewczego sięgnie nawet 6 tys. zł. Zwykły rozsądek podpowiada więc, by budować dom energooszczędny (do 40 kWh), a najlepiej pasywny (poniżej 15 kWh na m² rocznie). W tym ostatnim przypadku koszty rocznego ogrzewania domu nie przekroczą kilkuset złotych! NFOŚiGW liczy, że dopłata będzie tylko dodatkową zachętą do budowy domu energooszczędnego dla tych, którzy należą do grona niezdecydowanych. Przypominamy, że dopłata do domu energooszczędnego wyniesie 30 tys. zł, a dla budownictwa pasywnego 50 tys. Trzeba się jednak liczyć z tym, że od tej kwody należy zapłacić podatek dochodowy i ponieść opłaty związane z samą procedurą, a więc inwestor "na rękę" otrzyma mniej.

Ile tak naprawdę zaoszczędzimy?

W Domu Kredytowym Notus policzono, że w przypadku 30-letniego kredytu w wysokości 300 tys. zł miesięczna rata kredytu wynosi 1479 zł. Gdyby ten dlug udało się zmniejszyć o 30 tys. zł wtedy kredytobiorca zapłaci co miesiąc 151 zł mniej. Przy założeniu, że oprocentowanie nie zmieni się przez cały okres spłaty, oszczędność na odsetkach wyniesie prawie 22 tys. zł.
 
 
Kluczowy jest projekt

Żeby dostać dopłatę, projekt domu musi spełniać określone w programie wymagania techniczne. Mało tego. Spełnienie tych wymagań ma potwierdzić na twój koszt autoryzowany weryfikator z listy Związku Banków Polskich (znajdziesz ją na stronie internetowej: http://zbp.pl/domefekt). Dopiero mając w ręku projekt i pozytywną opinię weryfikatora, możesz złożyć w banku wniosek o kredyt z dopłatą.

Kiedy wypłata dopłaty?

Fundusz wypłaci pieniądze po zakończeniu inwestycji, która nie może trwać dłużej niż trzy lata od dnia zawarcia umowy kredytowej. Uwaga! Także gotowy dom będzie podlegał obowiązkowej weryfikacji - czy osiągnięty został założony standard energetyczny. Tym razem musi to zrobić inny weryfikator z tej samej listy bankowej. Koszty ponosi oczywiście inwestor. To nie wszystko. NFOŚiGW wymaga dokumentowania przebiegu budowy, czyli m.in. zdjęć i atestów użytych materiałów i urządzeń, a także protokołu regulacji systemów grzewczych i wentylacyjnych. Konieczna jest też tzw. próba szczelności, która powinna pokazać ewentualne błędy wykonawcy.

Źródło: Gazeta Wyborcza, środa, 29 maja 2013

Kontakt

BUDOHURT
Materiały Budowlane
ul. Porcelanowa 60
40-246 Katowice
budohurt@budohurt.pl

infolinia 801 011 101
tel. (32) 730 33 33
tel. (32) 209 04 57

Zapraszamy

pon. - pt. 6:30 - 18:00
sobota 7:00 - 13:00

Requests in English
Anfragen auf Deutsch
dominika@budohurt.pl
+48 693 288 511