Od 15 lat dla Was
sklep internetowy budohurt24.pl
dom pasywny przykład

Czym wyróżnia się budownictwo pasywne i energooszczędne?

Projektowanie budynku pasywnego nie jest sprawą prostą. Bryła budynku musi być zwarta tak, aby stosunek kubatury do powierzchni przegród zewnętrznych zapewniał jak najmniejsze straty ciepła. Okna, tak jak i ogrody zimowe, powinny zostać zlokalizowane od południa. Warto przy tym zainstalować na oknach żaluzje lub markizy, które będą zapobiegały przegrzaniu pomieszczeń latem.

Znaczenie ma również długość okapu okiennego - powinien być tak dopasowany, aby letnie słońce nie docierało do okien, natomiast słońce zimowe swobodnie dogrzewało pomieszczenia. Ściany północne nie powinny być zbytnio przeszklone, natomiast warto zlokalizować od tamtej strony nie ogrzewane, termicznie oddzielone pomieszczenia, np. garaż czy budynek gospodarczy, które ograniczą straty ciepła. Układ pomieszczeń w budynku powinien być taki, aby pomieszczenia o dużym zapotrzebowaniu energetycznym znajdowały się wewnątrz budynku (łazienka, ubikacja), natomiast od strony północnej lepiej umieścić np. klatkę scodową, gdzie nie muszą panować wysokie temperatury. Znaczenie ma również odpowiednie zaprojektowanie zieleni w otoczeniu domu. Drzewa liściaste sadzimy od południa. Latem będą ocieniały budynek, a zimą, gdy stracą liście, słońce będzie swobodnie docierało do pomieszczeń. Od północy lepiej sprawdzą się iglaki, które będą chroniły elewację przed zimnym wiatrem. Domy pasywne nie wymagają znacznych nakładów. Ich innowacyjność polega na wykorzystaniu istniejących już systemów i materiałów firm takich jak Rockwool, Velux, które od lat specjalizują się produkcji materiałów dla "ciepłych domów".

Dlaczego wszystkie te zabiegi są tak istotne? Odpowiedź jest prosta - to się opłaca! Poniższa tabela pokazuje, że ceny energii w przeciągu 10 lat potrafiły wzrosnąć prawie trzykrotnie i trudno oczekiwać, że w przyszłości będą spadać. Z kalkulacji firmy Rockwool wynika, że inwestycja w docieplenie potrafi w ciągu 20 lat zwrócić się aż kilkukrotnie.

budownictwo energooszczędne - ceny gazu

Źródło: broszura informacyjna Rockwool - Dom energooszczędny.

kryteria domów pasywnych

Źródło: Broszura wydana w ramach projektu "Z energetyką przyjazną środowisku za pan brat" przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kontakt

BUDOHURT
Materiały Budowlane
ul. Porcelanowa 60
40-246 Katowice
budohurt@budohurt.pl

infolinia 801 011 101
tel. (32) 730 33 33
tel. (32) 209 04 57

Zapraszamy

pon. - pt. 6:30 - 18:00
sobota 7:00 - 13:00

Requests in English
Anfragen auf Deutsch
dominika@budohurt.pl
+48 693 288 511