Od 15 lat dla Was
sklep internetowy budohurt24.pl
okna do domów pasywnych

Okna w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.

Ważną rolę w domu pasywnym odgrywają okna, zarówno te fasadowe jak i dachowe. Działają one jak kolektory słoneczne: pasywnie uzyskana energia słoneczna pokrywa straty ciepła. Istotniejsze od pozyskiwania energii słonecznej jest jednak utrzymanie niskiego zapotrzebowania na energię cieplną. Wartość współczynnika przenikania ciepła dla całych okien lub drzwi podana w Aprobacie Technicznej lub policzona zgodnie z normą PN-EN ISO 10077-1 powinna być mniejsza niż 0,8 W/m²*K. Aby spełnić powyższe wymaganie stosuje się specjalne konstrukcje szklenia i ram. Zestaw szybowy składa się nie z dwóch a z trzech szyb, a przestrzenie między nimi wypełnione są gazem szlachetnym. Powierzchnie szyb mogą być pokryte powłoką niskoemisyjną, która poprawia właściwości termoizolacyjne. Przykładem może być jeden z modeli Velux GGL z szybą pasywną o współczynniku równym 0,7 W/m²*K. Produkt jest rekomendowany do budynków pasywnych i energooszczędnych, ponieważ od wewnątrz pomieszczenia zastosowano szkło klejone 2x2 mm z warstwą folii, w środku pakietu mamy 4 mm szkło hartowane z powłoką niskoemisyjną, a od zewnątrz okna zainstalowano dodatkową szybę o grubości 8 mm. Przestrzenie między szybami zostały wypełnione kryptonem. Dzięki zastosowanemu trzykomorowemu pakietowi szybowemu okno uzyskało doskonałe parametry izolacyjne i redukcji tłumienia hałasu (40dB).

Wymagania stawiane stolarce okiennej i drzwiowej w budynkach pasywnych wynikają nie tylko z konieczności ograniczenia strat ciepła, ale również z konieczności zapewnienia wysokiej jakości środowiska wewnętrznego. Brak grzejników w domu pasywnym powoduje, że okna i drzwi muszą być bardzo dobrze zaizolowane, aby temperatura ich powierzchni nie była niższa niż 3 stopnie od temperatury powietrza wewnętrznego. Bardzo ważnym elementem jest prawidłowy montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Wadliwie wykonane połączenie ścian zewnętrznych z oknami i drzwiami może doprowadzić do powstania dodatkowych strat ciepła przez mostki cieplne (czyli miejsca charakteryzujące się znacznie gorszą izolacyjnością termiczną niż sąsiadujące z nim elementy budowlane) oraz pogorszyć szczelność powietrzną budynku. Mostki cieplne powodują duże straty ciepła, ponieważ prowadzą do punktowego wychłodzenia przegród budowlanych. Konsekwencją tego może być wykraplanie się pary wodnej w tych miejscach, zawilgocenie materiałów izolacyjnych oraz konstrukcyjnych, a nawet rozwój grzybów i pleśni.

Aby do tego nie dopuścić stosuje się specjalne systemy montażowe dostosowane do potrzeb budynków pasywnych. Zadaniem rozwiązań systemowych jest po pierwsze - wyeliminowanie mostka cieplnego na połączeniu okien i ścian zewnętrznych, a po drugie - zapewnienie trwale szczelnego połączenia. Eliminację mostka uzyskuje się dzięki zamontowaniu okna w warstwie izolacji, na specjalnie przeznaczonych do tego kotwach oraz wykonaniu węgarka z izolacji zewnętrznej nachodzącego na ramę okienną. Trwale szczelne połączenie zapewnia trójwarstwowy system, który składa się z taśmy chroniącej przed wpływem zewnętrznych warunków atmosferycznych, piany montażowej łączącej termicznie okno z izolacją i taśmy paroszczelnej lub listwy podtynkowej gwarantującej szczelne połączenie okna z ścianą.

Źródło: Broszura wydana w ramach projektu "Z energetyką przyjazną środowisku za pan brat" przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kontakt

BUDOHURT
Materiały Budowlane
ul. Porcelanowa 60
40-246 Katowice
budohurt@budohurt.pl

infolinia 801 011 101
tel. (32) 730 33 33
tel. (32) 209 04 57

Zapraszamy

pon. - pt. 6:30 - 18:00
sobota 7:00 - 13:00

Requests in English
Anfragen auf Deutsch
dominika@budohurt.pl
+48 693 288 511