Od 15 lat dla Was
sklep internetowy budohurt24.pl
Incana Arco

Kamień dekoracyjny - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Obecnie na rynku dostępne są cztery rodzaje produktów:

  • kamień dekoracyjny na bazie gipsu - przeznaczony wyłącznie do wnętrz,
  • kamień dekoracyjny na bazie cementu, malowany - zalecany na zewnątrz i do wnętrz,
  • kamień dekoracyjny na bazie cementu, barwiony w masie - zalecany na zewnątrz i do wnętrz,
  • kamień dekoracyjny naturalny - zalecany na zewnątrz i do wnętrz.

Produkty mogą różnić się materiałem, z którego są wykonane, przeznaczeniem, precyzją wykonania oraz sposobem wykończenia, który nadaje produktowi ostateczny szlif. Bezwzględnie należy uważać, aby nie zastosować na zewnątrz płytek, które przeznaczone są do stosowania wewnątrz budynków. Ale na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 
Malowane czy barwione w masie ?

Większość oferowanych na rynku produktów z przyczyn ekonomicznych jest jedynie malowana na powierzchni i dostepna w jednym kolorze. Tylko nieliczni producenci oferują więcej kolorów i stosują barwienie kamienia w masie, które zapewnia żywsze kolory i większą trwałość płytek, ponieważ wybarwienie wnika w głąb płytki. W przypadku kamieni pokrywanych farbą wystarczy otarcie, obicie lub zadrapanie, aby zniszczyć dekoracyjne walory produktu. Kamień barwiony w masie jest bardziej odporny na obicia i zarysowania, ponieważ w razie uszkodzenia kamień w miejscu obicia nie jest biały lecz ciągle zachowuje tę samą barwę. Renomowani producenci oferują zwykle kamień w trzech, pięciu, a czasami nawet ośmiu różnych barwach.

Czy 1 m² zawsze oznacza 1 m² ?

Przy wyborze niektórych typów płytek warto zwrócić uwagę na ilość materiału w opakowaniu. Paradoksalnie kupując 1 m² kamienia wcale nie musi oznaczać, że otrzymamy od dostawcy 1 m² produktu! Dziwne? Też tak uważamy. Jednak część sklepów w swoich danych podaje ilość płytek z uwzględnieniem fugi o grubości 1 cm, co ma zasadnicze znaczenie zwłaszcza w przypadku niedużych płytek o wzorze cegły. Z punktu widzenia handlowca bardzo wygodne jest przy liczeniu powierzchni uwzględnianie pustych przestrzeni pomiędzy płytkami, ponieważ to Klient musi potem te przestrzenie wypełnić kupując fugę, która do tanich nie należy.

Wielkość płytek.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę czy produkt jest oferowany w postaci małych płytek, które należy ze sobą mozolnie składać czy też większych tafli, które są znacznie łatwiejsze i szybsze w montażu. Dodatkowo najbardziej renomowani producenci oferują różne wielkości płytek oraz specjalnie dedyowane narożniki, co pozwala optymalnie dopasować produkt do naszych zastosowań. Zaletą produktów oferowanych w dużych taflach jest brak konieczności stosowania fugi, której obecność podwyższa koszt wykonania 1 m² ściany.

Precyzja wykonania. Dotknij, porównaj, zanim kupisz.

Czy zastanawialiście się Państwo dlaczego niektóre wzory płytek są niepowtarzalne i trudno znaleźć u konkurencji choćby podobne? Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli mamy do czynienia z odlewami imitującymi kamień naturalny, to niedoskonałości formy, nierówności wynoszące nawet 3-5 mm pozostaną niezauważone przez klienta - wszak "kamień to kamień".

Jednakże jeśli ozdobą naszego pomieszczenia ma być płytka o nowoczesnym, regularnym wzorze, równej i ostrej krawędzi, to okaże się, że tylko najlepsi producenci potrafią stworzyć produkt o ściśle powtarzalnych wzorach i wymiarach, ponieważ to wymaga odpowiednich technologii. Zalety wysokiej jakości produktu są dostrzegalne podczas układania - płytki będą dokładnie dopasowane do siebie, nie powstają szczeliny pomiędzy nimi, dzięki temu kamień na ścianie tworzy efektowną, jednolitą, spójną całość.

Dokładność dopasowania płytek i brak szczelin pomiędzy nimi docenimy nie tylko przy wzorach nowoczesnych, lecz również przy układaniu kamienia imitującego naturalny łupek. Efekt nie będzie tak naturalny, jeżeli użyty materiał jest niskiej jakości, a pomiędzy poszczególnymi płytkami dostrzegalne będą szpary i miejsca połączeń. Na zdjęciu w internecie każdy z kamieni wygląda świetnie, dlatego warto nie ufać bezgranicznie temu, co widzimy w katalogach i folderach. Dopiero, gdy zobaczymy produkt z bliska bez trudu dostrzeżemy różnicę.

 

Trwałość na lata. Zobacz kto nam zaufał.

 

  • EKO-PARKIET - Tomaszów Mazowiecki, ul. Mireckiego 16
  • HOTEL MARUSZA k. Grudziądza
  • Hotel PODZAMCZE - ul. Wojska Polskiego 43, Góra Kalwaria
  • MAZURY RESIDENCE - Grajwo pod Giżyckiem
  • KOMPLEX DOMKÓW - Żurawina pod Wrocławiem

 

Kontakt

BUDOHURT
Materiały Budowlane
ul. Porcelanowa 60
40-246 Katowice
budohurt@budohurt.pl

infolinia 801 011 101
tel. (32) 730 33 33
tel. (32) 209 04 57

Zapraszamy

pon. - pt. 6:30 - 18:00
sobota 7:00 - 13:00

Requests in English
Anfragen auf Deutsch
dominika@budohurt.pl
+48 693 288 511